The single ultraviolet flame detector is a new type of intelligent fire detection equipment. Utilizing advanced ultraviolet detection technology, it employs a solar blind-band ultraviolet flame detector, effectively suppressing solar interference and achieving rapid response and accurate identification of flame signals. The detector employs non-contact detection, with sensitivity adjustable on-site, and provides passive contacts, standard current output, and connection to a fire alarm system.




DANZIWAI Series
Single UV flame detector
Model: YHDZ Key Features: Detection angle of 120°, detection range up to 30 meters, explosion-proof design, multi-level sensitivity settings
Sales Hotline
136-8498-6459
Threshold check / alarm setpoint? Quick links to engineer tools:
🧪 Concentration Converter →
⚙️ GB Alarm Calculator →
Product Overview
Application Scenarios
Product Features
Utilizing a high-speed, low-power consumption, high-performance 32bit high-precision data processing chip
Excellent resistance to radio frequency and electromagnetic interference, with strong anti-interference capability
Sophisticated technical algorithms, high-speed response, high stability, strong false alarm resistance
Detection angle 120°
***Remote detection range up to 30m
Multi-level sensitivity settings to meet the needs of different occasions
Magnetic wand adjusts sensitivity, cover-free adjustment
The explosion-proof design is suitable for hazardous areas in various industrial settings
Technical Parameters
| Corresponding spectral range | 185nm~260nm |
| Detection Object | Flame |
| Sampling method | Real-time optical path sampling |
| Display mode | LEDdisplay |
| Status indication | GreenLEDflashing indicates normal operation(The number of flashes per3srepresents the sensitivity level), while a constant red light indicates an alarm |
| Operating mode | Magnetic bar sensitivity adjustment(4levels) |
| Output signal | 4~20mAcurrent;1channel fault relay contact,1channel alarm relay contact |
| Response time | ≤5s |
| Explosion-proof Mark | E xd II C T6 Gb/ Ex tD A21 |
| Protection level | IP66 |
| Operating voltage | DC24V ± 6V |
| Operating current | ≤30mA(DC24V) |
| Signal output | Relay passive contact,4~20mAoutput |
| ***Detection range | 30m0.3m*0.3mn-heptane flame |
| Detection angle | 120° |
| Weight | 1.5 ± 0.2kg |
| Installation method | Wall-mounted or ceiling-mounted or pipe-clamped |
| Cable entry device interface | Two housing unitsNPT1/2connector |
| Housing | Copper-free cast aluminum, surface epoxy, resin baking paint treatment |
| Ambient temperature | -20℃~+60℃ |
| Relative humidity | ≤95%RH(no condensation) |



