The three-infrared flame detector is a new type of intelligent fire detection device. The detector employs multi-infrared sensing technology (MIR), utilizing three infrared sensors with narrow-band filtering and different wavelengths. One sensor reflects the central wavelength of flame information, while the other two monitor other infrared radiation in the environment. By combining the flickering characteristics of flames and performing computational analysis through high-speed microprocessors and technical algorithms, the radiation spectrum with flame characteristics is confirmed as a fire alarm. The detector exhibits excellent suppression of interference from sunlight, lightning, welding, thermal radiation, electromagnetic interference, mechanical vibration, etc., demonstrating strong anti-interference capabilities, and provides rapid response and accurate identification of flame signals.





SANHONGWAI Series
Three-infrared flame detector
Model: YHSH
Sales Hotline
136-8498-6459
Threshold check / alarm setpoint? Quick links to engineer tools:
🧪 Concentration Converter →
⚙️ GB Alarm Calculator →
Product Overview
Application Scenarios
Product Features
Utilizing a high-speed, low-power consumption, high-performance 32bit high-precision data processing chip
Excellent resistance to radio frequency and electromagnetic interference, with strong anti-interference capability
Sophisticated technical algorithms, high-speed response, high stability, and strong false alarm resistance
Detection angle 90°
***Remote detection range up to 50m
Multi-level sensitivity settings to meet the needs of different occasions
Magnetic wand adjusts sensitivity, cover-free adjustment
The explosion-proof design is suitable for hazardous areas in various industrial settings
Stainless steel is optional
Supports lens heating and pollution detection function
Technical Parameters
| Corresponding spectral range | 3.8μm、4.3μm、5.0μm |
| Detection Object | Flame |
| Sampling method | Real-time optical path sampling |
| Display mode | LEDdisplay |
| Status indication | GreenLEDflashing indicates normal operation(The number of flashes per3srepresents the sensitivity level), while a constant red light indicates an alarm |
| Operation mode | Magnetic bar sensitivity adjustment(4levels) |
| Output signal | 4~20mAcurrent;1channel fault relay contact,1channel alarm relay contact |
| Response time | ≤20s |
| Explosion-proof Mark | E xd II C T6 Gb/ Ex tD A21 |
| Protection level | IP66 |
| Operating voltage | DC24V ± 6V |
| Operating current | ≤30mA(DC24V) |
| Signal output | Relay passive contact,4~20mAoutput |
| ***Detection range | 50m0.3m*0.3mn-heptane flame |
| Detection angle | 90° |
| Weight | 1.5± 0.2kg |
| Installation method | Wall-mounted or ceiling-mounted or pipe-clamped |
| Cable entry device interface | Two housing unitsNPT1/2connector |
| Housing | Stainless steel is optional; copper-free cast aluminum, with surface epoxy and resin baking paint treatment |
| Ambient temperature | -20℃~+60℃ |
| Relative humidity | ≤95%RH(no condensation) |



