The RFD-2FTN flame detector is a UV-IR flame detector. With a wide field of view of 100 degrees and an effective performance range of 30 meters, it quickly detects fires. Featuring a self-diagnostic test function and a waterproof and explosion-proof structure, it can be safely used in industrial sites such as oil refineries and gas facilities. Outputs include relay, 4-20mA output, and RS-485 communication.

ZIWAIHONGWAI Series
Imported UV-IR flame detector
Model: RFD-2FTN
Key Features: Wide 100-degree field of view, 30-meter effective performance range, rapid fire detection, self-diagnostic testing function, waterproof and explosion-proof structure
Sales Hotline
136-8498-6459
Threshold check / alarm setpoint? Quick links to engineer tools:
🧪 Concentration Converter →
⚙️ GB Alarm Calculator →
Product Overview
Application Scenarios
Technical Features
1. The RFD-2FTN is a UV-IR flame detector
2. With a wide field of view of 100 degrees and an effective performance range of 30 meters, it can quickly detect fire conditions
3. Self-diagnostic testing function, waterproof and explosion-proof structure, safe for use in industrial sites such as oil refineries and gas facilities
4. Output includes relay, 4-20mA output, RS-485 communication mode
5. Excellent suppression of false alarms, explosion-proof and dust-proof products
6. Aluminum alloy material
7.Adjustable sensitivity and delay time
Technical Specifications
| Type: | Ultraviolet·Infrared (UV/IR Type)Explosion-proof |
| Operating voltage: | DC 24V, (17~32V, pulse flow available) |
| Official monitoring distance: | 30M |
| Detection angle: | 90°,conical |
| Waterproof grade: | IP66/67(KGS) |
| Power consumption: | ***small2.0W;***3.6W |
| Relative humidity: | 0~95% |
| Operating temperature: | -40℃~+75℃ |
| Storage temperature: | -50~+90℃ |
| Housing: | Aluminum6061 |
| Weight: | approximately0.53㎏ |
| Appearance: | 64mm × 75mm ,quadrate,connector1/2″ NPT |
| Performance certification: | FM3260 , GB 15631-2008(CCC) |
| Output signal: |
·Relay Fire detection:1A (250VAC, 30VDC), Acontact; Error:1A (250VAC, 30VDC), A-Bcontact ·4~20mA ·RS-485 |
| Explosion-proof grade: |
Ex d IIB+H2 T5 IP66/67(KGS), Class I Division 1 Groups B,C and D(FMUS) Class II/III Division 1 Groups E,F and G(FMUS) T6: -40°F(-40°C) to +176°F(+75°C)(FMUS) IP66/67 / NEMA 4X(FMUS) II 2G Ex db IIB+H2 T5 Ta= -40°C to 75°C IP66 / IP67(ATEX) Ex db IIB+H2 T5 -40°C to 75°C IP66 / IP67(IECEx) Ex dIIC T5 Gb DIP A21 TA, T5 IP67(NEPSI) |



